Payday Loans

 

Al. Powstańców Wlkp. 164, 64-920 Piła,

tel. 67 212 01 11, fax 67 212 59 75

email: poczta@psb-biegi.com.pl

BANER

Home

Zapisy na 42. Bieg Lechitów minęły półmetek

15 września z Ostrowa Lednickiego, siedziby pierwszych Piastów, wystartują uczestnicy 42. Biegu Lechitów, najstarszego półmaratonu w Polsce. Biegacze pokonają trasę, którą w 1000 roku Otton III pieszo wędrował do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie. Ponad tysiąc lat później w tym samym miejscu finiszują uczestnicy zawodów, które organizowane są od 1978 roku. Bieg Lechitów jest trzecim najchętniej wybieranym biegiem z cyklu Korony Polskich Półmaratonów. Na liście startowej tegorocznej edycji widnieje już blisko 2,5 tysiąca zgłoszeń, a limit uczestników organizatorzy ustanowili na 4 tysiące osób.

alt


Historyczna trasa 42. Biegu Lechitów prowadzi z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestnicy półmaratonu wystartują 16 września o godz. 11.00 z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim, uważanego za miejsce, w którym przed wiekami dokonano chrztu Polski. Zawodnicy pobiegną historycznym Szlakiem Piastowskim, by po pokonaniu dystansu 21,0975 km zameldować się na mecie zlokalizowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie.

alt


W pierwszej edycji Biegu Lechitów wystartowało 305 osób, na mecie zameldowało się 283 biegaczy. Limit uczestników tegorocznego biegu organizatorzy ustanowili na poziomie 4 tysięcy uczestników, a na liście startowej widnieje już blisko 2,5 tysiąca zgłoszeń biegaczy z Polski i zagranicy.

alt


- Bieg Lechitów ma szczególny charakter i oprawę. Cieszymy się, że zainteresowanie nim jest tak ogromne. Jest to pewnie zasługa charakterystyki biegu, jego specyfiki, ale także, taką mam nadzieję, bardzo dobrej organizacji. Cieszymy się, że nasze starania zostały docenione i po raz kolejny Bieg Lechitów znalazł się w składzie Korony Polskich Półmaratonów. Imprezę tradycyjnie rozpoczniemy biegami dziecięcymi i młodzieżowymi, a następnie na trasę wyruszą uczestnicy półmaratonu. Wśród nich, na szczególne uznanie zasługują nasi „Wierni Lechici", czyli czterech biegaczy, którzy historyczną trasę Szlaku Piastowskiego z Lednicy do Gniezna pokonują z nami od pierwszej edycji biegu w 1978 roku – mówi Andrzej Krzyścin, dyrektor 42. Biegu Lechitów.

alt


Bieg Lechitów to nie tylko bieg główny. Myśląc kompleksowo, organizatorzy przygotowali atrakcje dla całych rodzin. Słowiańska osada, wojowie, pokazy rzemiosł, biegi dla dzieci i młodzieży od 400 do 1200 metrów, a dla przedszkolaków - specjalna strefa aktywności – Staropolskie Igrce Małych Lechitów. Oczywiście nasi mali zawodnicy także otrzymają koszulki i medale.

alt


W tym roku organizatorzy przygotowują kolejną niespodziankę – ale jeszcze nie możemy zdradzać szczegółów 

alt


Bieg Lechitów jak przystało na bieg z historią, posiada charakterystyczną oprawę nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Na trasie spotkać można biegnących wojów w strojach z piastowskiej epoki, a wręczenie nagród najlepszym zawodnikom odbywa się w historycznej oprawie na Placu Świętego Wojciecha u podnóża Katedry. Zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie i otrzymują królewskie insygnia. Następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.

alt


Organizowany od 1978 roku Bieg Lechitów, od 2004 roku jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA. Bieg wchodzi też w skład Korony Polskich Półmaratonów oraz Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Impreza zdobywa coraz większą popularność. W 2017 roku została trzecim najchętniej wybieranym biegiem w cyklu Korony Polskich Półmaratonów.

alt


Organizatorem 42. Biegu Lechitów jest Klub Sportowy „Altom" Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorem generalnym biegu jest PKO Bank Polski a sponsorem strategicznym firma ALTOM.

alt


Więcej informacji dotyczących historii biegu oraz szczegóły dotyczące rejestracji udziału w najbliższej edycji znaleźć można na stronie www.bieglechitow.pl

 

Kontakt dla mediów:
Leszek Wojtaszak
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
511 854 999

alt

alt

 

 

 

Logo 100 MCP

 

grrs

 

 

berlin

Zobacz film

Zobacz film

Zobacz film

 

 

 

        

 

 

 
Najczęściej czytane artykuły

 

 

 

 


alt
alt
alt
alt  

alt
alt
alt
alt
alt

alt

alt
alt
alt
alt


alt
alt
alt
alt

 

41

stat2014
alt
alt
alt
alt

 

 

Volkswagen

Prague

Marathon 2014

 - zobacz film!

 

 

 

Początek strony