Payday Loans

 

Al. Powstańców Wlkp. 164, 64-920 Piła,

tel. 67 212 01 11, fax 67 212 59 75

email: poczta@psb-biegi.com.pl

BANER

Home

AIMS Book Review - Haruki Murakami

Wybitny Japoński pisarz, filozof i biegacz maratonów (uznawany za pretendenta do Nagrody Nobla w literaturze) napisał książkę "O czym mówię, gdy mówię o bieganiu". Jak czytamy w recenzjach, książka ta opowiada o: „Życiu, filozofii, wglądzie w genialny umysł. Wydarzeniach, doświadczaniu życia w całym jego pięknie. Radość biegania jako medytacji i osiąganiu mistrzostwa w sztuce wytrzymywania I przekraczania bólu jako metafory dla życia"

Recenzja Petera Mclean'a :

Brytyjska gazeta "The Guardian" miała znakomity cotygodniowy magazyn "The Editor", który podsumowywał wiadomości tygodnia w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, o których nigdy nie było czasu przeczytać. Stworzyło to małe kawałki wiadomości nadające się do połknięcia a jednocześnie będące dalej smacznymi. Zaoferował on 1000-głosową recenzję lub recenzję pojedynczego akapitu lub jedną recenzję w jednej linii lub w końcu recenzję jednowyrazową.
Wielki pisarz irlandzki Oscar Wilde zwykł mawiać: "Książka jest jak dobre wino. Nie trzeba pić całej beczki, aby poznać jej jakość".

Powiedział również, gdy zapytano go o utwór, który napisał: "Czy nie mógłbyś go skrócić?". Odpowiedział: "Nie miałem dość czasu!"

Umiejętność i piękno zwięzłego podsumowania - podstępem - jest sztuką. Próbując podsumować książkę, najlepiej, jak sądzę, dać jej próbkę smaku. Nie za dużo i nie za mało. Wystarczająco, aby dać odrobinę by pobudzić apetyt i pragnienie, by być może później wypić trochę więcej.

Mam nadzieję, że to podsumowanie będzie odpowiednim dla waszych wyrafinowanych gustów i pozwoli wam rzucić okiem na geniusz Harukiego Murakami.
Jeśli uważasz, że mogło być krótsze i bardziej zwięzłe, masz rację, ...po prostu nie miałem wystarczająco dużo czasu!


Peter McLean
www.prexcellence.com

 

Jeśli nie masz zbytnio czasu:


Recenzja w jednym akapicie:


Życie, filozofia, wgląd do genialnego umysłu. Wydarzenia, doświadczanie życia z jego pełnym pięknem. Radość z biegania jako medytacji i opanowanie sztuki znoszenia i pokonywania bólu jako metafory życia.


Recenzja w jednej linijce:


Wgląd w niektóre najważniejsze pytania z życia poprzez piękno biegania.


Jednowyrazowa recenzja:


Życie.


Recenzja w mniej niż 900 słów:

Haruki Murakami jest jednym z największych, jeśli nie największym pisarzem (pisarzy) w historii Japonii. Miał jazz bar, potem stał się pisarzem, filozofem i biegaczem. Jego książki dają wgląd w emocjonalne obszary ludzkiego umysłu. Sprawiają, że zadajesz pytania o siebie, innych, uczucia, świat i dlaczego tu jesteśmy.


W znakomitej książce Murakamiego "O czym mówię, gdy mówię o bieganiu", patrzy on na życie i znaczenie, ilustruje swoje myśli poprzez sztukę dobrze skomponowanych słów, które dotykają emocji i nadają sens. Jego myśli rezonują z milionami, jeśli nie z nami wszystkimi, gdy zadają głębokie pytania i dotykają głębszych emocji, wyrażeń i ludzkich słabości. Czyni to poprzez specjalny ludzki kalejdoskop kolorów, które są jego myślami i poprzez specjalną przestrzeń lub "pustkę", jak ją nazywa, która jest tworzona dla tych myśli, podczas gdy on biegnie.


Bieganie jest formą głębokiej terapii dla Murakami. Mówi o zmianie pór roku i byciu w grupie ludzi w maratonie: "W środku tego przepływu. Mam świadomość, że jestem malutką częścią gigantycznej mozaiki natury. Jestem po prostu wymiennym zjawiskiem naturalnym, takim jak woda w rzece, która płynie pod mostem i do morza.


Często zastanawia się nad życiem i jego celem, jeśli takowe ma: "Nie sądzę, że powinniśmy oceniać wartość naszego życia przez to, jak jesteśmy wydajni".


Patrzy na maraton jako metaforę i lekcję życia, kiedy mówi: "ból jest nieunikniony: cierpienie jest opcjonalne, boląca część jest nieuniknioną rzeczywistością, to, czy możesz to znieść, zależy od samego biegacza. W ten sposób podsumowuje najważniejszą część maratonu. " I życie.


Izolacja, samotnie z pięknem i pogodą otwartego spokojnego umysłu, który ma przestrzeń pozwalającą na nowe i twórcze, kolorowe myśli, jest cudowną rzeczą. Chociaż wielki psycholog, Erich Fromm, napisał w swojej książce "Ucieczka z wolności", w którą wierzył, że większość ludzi nie chce być sama z najgłębszymi myślami, ta rzeczywistość, strach i ogrom pytań bez odpowiedzi na całe życie może być bardzo przerażającym miejscem i większość z nas wypełni nasze życie prawie każdym działaniem, aby tego uniknąć.


Myślę, że maratończycy mogą być inni, odnajdują spokój w samotności drogi i wiatru. W tej przestrzeni są wolni. Nie mieć nic pilnego do zrobienia w tej chwili i cały dzień, aby to robić. Murakami wyjaśnia: "Jestem osobą, która lubi być sama. Aby to podkreślić. Jestem typem osoby, która nie uważa za bolesne bycie samą ".


"Biegnę w próżni, a może powinienem umieścić to w inny sposób. Biegnę, aby osiągnąć pustkę ".


"Myśli, które pojawiają się podczas mojego biegu, są jak chmury na niebie, chmury różnych rozmiarów. Przychodzą i odchodzą, podczas gdy niebo pozostaje tak samo jak zawsze. Chmury są zwykłymi gośćmi na niebie, które przemijają i znikają, zostawiając za sobą niebo. Niebo istnieje i nie istnieje. Ma substancję, a jednocześnie jej nie ma. Po prostu przyjmujemy wielkie doświadczenie i pijemy to wszystko ".


Murakami mówi: "Nie zależy mi na czasie, który osiągnę. Rywalizacja z czasem nie jest ważna ... o wiele bardziej znaczące jest to, jak bardzo mogę się cieszyć, czy mogę dokończyć 26 mil z poczuciem zadowolenia ... ciesząc się rzeczami, których nie można wyrazić liczbami ".


"Bieganie dystansowe pasuje jednak do mojej osobowości, a ze wszystkich nawyków, które nabyłem przez całe moje życie, musiałbym powiedzieć, że ten był najbardziej pomocny i znaczący. Bieganie bez przerwy przez ostatnie dwie dekady uczyniło mnie silniejszym fizycznie i psychicznie ".

 

Tak więc ta książka jest o życiu, a bieganie jest jednym z wielu sposobów, w jaki wielu z nas decyduje się je spędzić.


Murakami pięknie opisuje bieganie w Bostonie, Atenach. Autentyczny maraton z ponad 2500-letnią historią. Jak wyjątkowy jest Nowy Jork i jego maraton. Piękno biegania w Japonii i wiele więcej.


Radość z biegania (w sensie podróżowania) i radość z podróżowania na kolejne biegi.


Piękno izolacji, ale także społeczność, którą, jak sądzę, wszyscy potrzebujemy w różnych momentach naszego życia. Rozkosz wszystkich doświadczeń i ludzi, których spotykamy, w podróży na kolejny bieg.


Życie to maraton. Ustaw własne tempo. Jak pisał kiedyś wielki pisarz Henry David Thoreau: "Dlaczego mielibyśmy tak desperacko dążyć do sukcesu i do tak różnych przedsięwzięć? Jeśli człowiek nie może nadążyć za swoimi towarzyszami, może dlatego, że słyszy innego perkusistę. Pozwól mu przejść do tempa muzyki, którą słyszy, niezależnie od tego, jak jest mierzona lub jak daleko się znajduje".


O czym mówię, gdy mówię o bieganiu napisana została przez Harukiego Murakami opublikowaneym przez Random House


AIMS Association of International Marathons and Distance Races


http://aims-worldrunning.org/calendar.html

 

O Autorze

Peter McLean jest szefem public relations w AIMS oraz dyrektorem zarządzającym PMPR Excellence, firmy komunikacyjnej specjalizującej się w mediach, biegach, a także w sporcie profesjonalnym.

 

 

 

Logo 100 MCP

 

grrs

 

 

berlin

Zobacz film

Zobacz film

Zobacz film

 

 

 

        

 

 

 
Najczęściej czytane artykuły

 

 

 

 


alt
alt
alt
alt  

alt
alt
alt
alt
alt

alt

alt
alt
alt
alt


alt
alt
alt
alt

 

41

stat2014
alt
alt
alt
alt

 

 

Volkswagen

Prague

Marathon 2014

 - zobacz film!

 

 

 

Początek strony