Payday Loans

 

Al. Powstańców Wlkp. 164, 64-920 Piła,

tel. 67 212 01 11, fax 67 212 59 75

email: poczta@psb-biegi.com.pl

BANER

Home

41. Bieg Lechitów już w niedzielę

Już w niedzielę z Ostrowa Lednickiego w kierunku Gniezna wystartuje 41. Bieg Lechitów. Na liście startowej najstarszego polskiego biegu masowego znajduje się rekordowa liczba ponad 4 tysięcy biegaczy. Wśród gości imprezy znajdzie się m.in. Wanda Panfil, Mistrzyni Świata w maratonie z 1991 roku.

alt


Rekordowo duże zainteresowanie biegiem


Start biegu zaplanowano z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim na godzinę 11:00, a pierwsi zawodnicy finiszować będą na Placu ś. Wojciecha tuż po godzinie 12:00. Zawody organizowane są od 1978 roku, od 2004 roku Bieg Lechitów jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Bieg wchodzi też w skład Korony Polskich Półmaratonów oraz Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Podczas tegorocznej edycji rozegrane zostaną także 21. Mistrzostwa Polski Lekarzy.

alt


Pierwotnie limit uczestników tegorocznego biegu organizatorzy ustanowili na poziomie 3 tysięcy uczestników, ale na wskutek wielu próśb biegaczy zdecydowali się zwiększyć liczbę dostępnych miejsc o dodatkowy tysiąc. W ubiegłym roku do mety gnieźnieńskiego biegu dotarło 3110 uczestników. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie rekord frekwencji. Ze względu na wyczerpującą się bazę noclegową w Gnieźnie organizator biegu uruchomił m.in. pole namiotowe tuż przy linii startu w Ostrowie Lednickim.

alt


– Cieszymy się, że nasz półmaraton cieszy się rosnącym zainteresowaniem biegaczy, nie tylko z Gniezna, ale praktycznie z całego kraju. Tym, co wyróżnia gnieźnieński bieg wśród innych jest jego historyczny klimat. Znajduje on odzwierciedlenie w koszulkach, które uczestnicy otrzymują w pakietach startowych czy też w uroczystej koronacji na tronie zwycięzców zawodów. – powiedział Andrzej Krzyścin, dyrektor 41. Biegu Lechitów.

alt


Znakomici goście


Wśród gości zaproszonych przez organizatora znajdzie się m.in. Wanda Panfil, Mistrzyni Świata w maratonie z 1991 roku w Tokio.

alt


– Od kilku lat podróżuję po Polsce i odwiedzam imprezy biegowe, gdzie promuję poważne podejście do sportu. Bardzo cieszę się z tej masowości, jaką uzyskała nasza dyscyplina, ale jednocześnie chciałabym widzieć, jak przekłada się ona na rozwój sportowy najlepszych polskich biegaczy i ich zdolność do osiągania sukcesów. – mówi Wanda Panfil. – Jeszcze nie miałam okazji gościć w Gnieźnie, dlatego tym bardziej cieszę się na udział w weekendowej imprezie. W półmaratonie nie wystartuję, ale będę mocno kibicowała tym, którzy podejmą to wyzwanie. – dodała jedyna Polka, która została najlepszą maratonką na świecie.

alt


Oprócz Wandy Panfil gośćmi imprezy będą m.in. Paweł Januszewski, Mistrz Europy z 1998 roku w biegu na dystansie 400m przez płotki oraz Sebastian Chmara, wielokrotny Mistrz Polski w siedmioboju, który w tej konkurencji w 1999 roku zdobył Halowe Mistrzostwo Świata. Obu sportowców zobaczymy na trasie 41. Biegu Lechitów.


Maratończyk z Berlina w elicie gnieźnieńskiej połówki


Wśród biegaczy z grupy Elity, którzy będą walczyć o zwycięstwo znajdzie się Arkadiusz Gardzielewski, który w tym roku reprezentował Polskę podczas biegu maratońskiego na Mistrzostwach Europy w Berlinie. – W Biegu Lechitów wystartuję po raz pierwszy. Dużo dobrego słyszałem o tym biegu i zamierzam sprawdzić czy faktycznie ten bieg zasługuje na tak dobre recenzje. Chciałbym w tym biegu powalczyć o wygraną, ale priorytetowym celem jest dobra zabawa i miło spędzony czas. – powiedział Arkadiusz Gardzielewski.


Historyczna trasa 41. Biegu Lechitów prowadzi z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestnicy gnieźnieńskiego półmaratonu wystartują z Małego Skansenu, miejsca, w którym prawdopodobnie przed wiekami dokonano chrztu Polski. Zawodnicy pobiegną historycznym Szlakiem Piastowskim, aby po pokonaniu dystansu 21,0975 km zameldować się na mecie zlokalizowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie.


Średniowieczni wojowie na koszulkach biegu


Na oficjalnych koszulkach biegu znajdzie się grafika, która przywołuje pamięć o piastowskiej epoce i roli Gniezna w kształtowaniu się polskiej państwowości.


– Liczymy, że średniowieczni wojowie, którzy znajdują się na koszulce dodadzą biegaczom jeszcze więcej animuszu, co będzie procentować nowymi rekordami życiowymi na mecie naszego biegu. – dodaje Andrzej Krzyścin. Taki sam nadruk jak koszulka zawierać będzie również wielofunkcyjna chusta, którą biegacze znajdą w pakietach startowych.


Historyczna kolekcja medali


Medale gnieźnieńskiego Biegu Lechitów tworzą niezwykłą kolekcję. Tegoroczny krążek będzie już szóstym z serii „Historia Godła Polski". Od lat medale mają taki sam kształt, a w popiersie orła wpisywane jest godło z określonej epoki historycznej. Pierwszy medal z tej serii w roku 2013 roku zawierał Denar Chrobrego, w kolejnym roku na medalu znalazła się Pieczęć Majestatyczna Przemysła II, a w 2015 roku orzeł z pieczęci Władysława Łokietka z 1312 roku. Na krążku z 2016 roku widniał orzeł z czasów Kazimierza Wielkiego, a na ubiegłorocznym medalu pojawił się orzeł Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1386-1795. W tym roku na krążku przedstawione zostanie godło Polski z lat 1919 – 1927.


Organizatorzy włączyli imprezę w obchody 100-lecia polskiej niepodległości, dlatego na plecach oficjalnej koszulki biegu znajdzie się okolicznościowe logo „Niepodległa". To wierna kopia odręcznego podpisu wykonanego przez Józefa Piłsudskiego.


Gdzie odebrać pakiet startowy? Jak dotrzeć na start?


Jutro w godzinach 18:00-21:00 w nowej sali sportowej III LO Gniezno przy ul. Sobieskiego 20 czynne będzie Biuro Zawodów, gdzie za okazaniem dowodu tożsamości lub upoważnienia będą wydawane pakiety startowe. Pakiety odebrać będzie można w niedzielę przed biegiem, w tym samym miejscu, w godzinach 7:00 – 9:00.


Z uwagi na to, że start biegu jest Ostrowie Lednickim, a meta w Gnieźnie, zawodnicy zostaną przewiezieni na start autobusami. Ich odjazd zaplanowano w godzinach 8:30 – 9:45 z placu parkingowego na ul. Sobieskiego 20 (między Biurem Zawodów a hotelem IBIS).


Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski a Sponsorem Strategicznym jest gnieźnieńska firma Altom. Organizatorem biegu z ramienia Miasta Gniezna jest Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z Klubem Altom Gniezno.


Oprócz biegu głównego, wzorem ostatnich edycji organizowane biegi młodzieżowe dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, oraz Staropolskie Igrce Młodych Lechitów skierowane do najmłodszych amatorów biegania.

 

***
Kontakt dla mediów:

Marcin Dulnik
PR Manager
dulnik.com – Agencja Public Relations
mob. 660 722 822
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Logo 100 MCP

 

grrs

 

 

berlin

Zobacz film

Zobacz film

Zobacz film

 

 

 

        

 

 

 
Najczęściej czytane artykuły

 

 

 

 


alt
alt
alt
alt  

alt
alt
alt
alt
alt

alt

alt
alt
alt
alt


alt
alt
alt
alt

 

41

stat2014
alt
alt
alt
alt

 

 

Volkswagen

Prague

Marathon 2014

 - zobacz film!

 

 

 

Początek strony