tel. 67 212 01 11, fax 67 212 59 75

email: poczta@psb-biegi.com.pl

BANER

Home

Kipruto ma drugi najszybszy czas na dystansie 10 kilometrów w historii w Pradze, trzeci najszybszy czas na Kipkirui w wyścigu kobiet

Przejmując kontrolę nad męskim polem na 4 kilometrze 23. Grand Prix Birell Praga (wyścig IAAF Gold Label), 18-letni Rhonex Kipruto, członek zespołu RunCzech Racing, uciekł przed liderami, aby ustanowić nowy rekord trasy, najlepszy yciowy wynik i drugi czas w historii na dystansie 10 km na ulicach Pragi, wszystko tego samego wieczoru.

Biegnąc sam gdy reszta elity nagle została w tyle, Kipruto przebył 5 km w 13:31 i rzadko patrzył wstecz, następnie uzyskał negative split (lepszy wynik w drugiej połowie) mianowicie czas 13:15 i pokonał swój życiowy wynik z przewagą 22 sekund. Jedynie aktualny rekordzista świata Leonard Patrick Komon biegł z szybszym czasem ze swoim rekordem 26:44 na płaskim torze w Utrechcie w 2010 roku. Zdobywca drugiego miejsca Geoffrey Koech przybył w 32 sekundy za Kipruto z 27:18 i Mathew Kimeli trzeci z 27 : 26. W sumie jedenastu biegaczy przekroczyło linię mety w niecałe 28 minut.

Kipruto miał oczywiście najbardziej wyróżniający się występ tego wieczoru, ale wiele się działo także w wyścigu kobiet, gdzie konkurencja była jeszcze większa i pierwsze trzy zawodniczki ukończyły trasę z zaledwie 4 sekundami różnicy między nimi.

Po biegu ramię w ramię, czołowe trio wyłamało się do finałowego sprintu na dystansie zaledwie kilkuset metrów, Caroline C. Kipkirui wygrała zaledwie kilka metrów przed Fancy Chemutai i Dianą Chemtai Kipyokei. Czas Kipkirui 30:19 sprawił, że była trzecią najszybszą kobietą w historii, na 10 km (pozostałe dwa najlepsze występy również w Pradze wykonała Joyciline Jepkosgei w 2017 r.). Caroline udowodniła swoją dobrą formę podczas tegorocznego Sportisimo Prague Half Marathon, gdzie zajęła drugie miejsce. Fancy Chemutai osiągnęła czas 30:22, a Kipyokei dokonała ogromnej poprawy w swoim osobistym wyniku, zajmując miejsce na podium w 30:23, polepszając swój życiowy wynik o 3 minuty i 31 sekund.

Najszybciej wśród czeskich biegaczy znaleźli się Jakub Zemaník (29:30) i Eva Vrabcová Nývltová (33:57).

W biegu na dystansie 10 km rywalizowało prawie 9 000 zawodników, a 2000 kobiet uczestniczyło w wyścigu o długości 5 km, który otworzył wieczorne zmagania.