email: poczta@psb-biegi.com.pl

BANER

HomeLISTOPAD 2011JESIENNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

JESIENNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Czternasta edycja Jesiennego Biegu Niepodległości, przeszła do historii. Bieg ten zorganizowany tradycyjnie przez Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji przyciąga rok rocznie coraz więcej miłośników biegania na start i tak też stało się w piątkowe słoneczne popołudnie. Do zawodów zgłosiło się niespełna 2 200 osób, co chyba przerosło najśmielsze oczekiwania zarówno organizatorów, jak i biegaczy, stawiając przed jednymi , jak i drugimi ogromne wyzwanie. Idąc naprzeciw biegaczom, numery startowe można było odbierać już dzień wcześniej na Stadionie Miejskim w Gdyni, z czego skorzystało bardzo wielu biegaczy. W dniu zawodów biuro zostało zlokalizowane na innym obiekcie zarządzanym przez GOSiR, czyli w Marinie Gdynia, gdzie o tej porze roku o morskim charakterze miasta przypominają wyciągnięte na brzeg jachty i  żaglówki.

Zawody rozpoczęli zawodnicy startujący w Wielkim Marszu Niepodległości, o bardziej sportowym charakterze, który rozegrany został na 3 pętlach, z której każda miała długość 1km. Tuż po nich na trasę ruszyła młodzież. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, której przyglądali się licznie zgromadzeni na terenie basenu jachtowego i Skwerze Kościuszki spacerowicze a także trenerzy i rodzice gorąco kibicujący swoim pociechom.

O godzinie 15:00 wystrzał armatni dał znak do startu honorowego Biegu Głównego, na którego starcie stanęło wielu znanych zawodników ze świata sportu a wśród nich Adam Korol, czołowy polski wioślarz, Marcin Chabowski – zwycięzca Nocnego Biegu Świętojańskiego z 2010 i 2011 roku, Radosław Dudycz – dwukrotny Mistrz Polski w Maratonie, Antoni Cichończuk – najlepszy polski weteran w biegu maratońskim, Wioletta Kryza – jedna na najbardziej utytułowanych polskich biegaczek na długich dystansach a także Radni Miasta Gdyni z Naczelnikiem Wydziału Nieruchomości i Polityki Gospodarczej – Tomaszem Banelem na czele. W zawodach wzięła udział spora grupka Strażaków Państwowej Straży Pożarnej, którzy rywalizowali w specjalnie dla niech stworzonej kategorii. Od początkowych kilometrów ton rywalizacji nadawali Dudycz i Chabowski, którzy wypracowali sobie nad pozostałą grupką biegaczy, w której biegli Łukasz Gurfinkiel, Tomasz Grycko
i Daniel Chuchała. W zawodach zwyciężył Marcin Chabowski, który na ostatnich metrach przypuścił atak i na mecie osiągnął czas 29 minut i 58 sekund. Dwie sekundy za nim finiszował Dudycz a minutę później linie mety przeciął Gurfinkiel. Sami zawodnicy oceniali bieg bardzo wysoko. Radek, który 30 października startował w maratonie we Frankfurcie był zaskoczony tak dobrym rezultatem i wysoko chwalił organizację, porównując ją do najlepszych w kraju, co z ust takiego zawodnika jest dużym komplementem dla organizatora. Wśród kobiet rywalizację wygrała Wioletta Kryza, która na mecie uzyskała czas 35 minut i 21 sekund. Jako druga przybiegła Marta Szenk a jako trzecia uplasowała się Daria Lajn, która biegi uliczne traktuje jako dopełnienie treningu biegacza na orientację, w którym się specjalizuje. W klasyfikacji generalnej Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych zwyciężyli Radosław Dudycz i Marta Szenk.

Bieg Główny ukończyło 1855 zawodników z całego kraju, podnosząc frekwencję w stosunku do ubiegłego roku o 70 procent, co świadczy że w Gdyni warto biegać a trasa przygotowana przez organizatora nadaje się do naprawdę szybkiego biegania.

Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku na kolejną edycję GPX Gdyni w Biegach Ulicznych, którą rozpocznie25 lutego  Bieg Urodzinowy Gdyni.