Payday Loans

 

Al. Powstańców Wlkp. 164, 64-920 Piła,

tel. 67 212 01 11, fax 67 212 59 75

email: poczta@psb-biegi.com.pl

BANER

HomeLISTOPAD 201180-LETNI REKORDZISTA ŚWIATA TRENUJE NA CMENTARZU

80-LETNI REKORDZISTA ŚWIATA TRENUJE NA CMENTARZU

       Ulubionym   miejscem do biegowych treningów Eda Whitlocka, który w marcu skończył 80 lat,   jest cmentarz Evergreen w pobliżu jego domu w Milton koło Toronto. Niedawno   wynikiem 3:15.54 ustanowił rekord świata w maratonie w swej kategorii   wiekowej.

       O założonym 130 lat temu   cmentarzu Evergreen mówi w dobrych słowach, że to "przestrzeń dla każdego,   wypełniona siecią dróg, o różnorodnych elementach krajobrazu, tworząca małą   oazę wytchnienia od zgiełku miasta. Pajęczyna ścieżek w szpalerach drzew   pozwala na permutacje pętli". Ale też narzeka, że "duch miasta i rozrastające   się przedmieścia Toronto wkraczają coraz śmielej w ciche alejki. Ryk   pobliskiej autostrady numer 401 i jeszcze bliższego centrum handlowego Walmart   nigdy nie cichnie, poza chwilami, gdy ginie w hałasie maszyny do odgarniania   liści lub silników przelatujących tędy samolotów".

      Whitlock mieszka dwie   przecznice od cmentarza, na którym wykonuje wszystkie treningi. Codzienne   rozruchy, zajęcia nad poprawą szybkości, długie, zazwyczaj trzygodzinne   bieganie na odmierzonych pętlach, zmieniających się w zależności od tego,   gdzie pracują służby porządkowe i grabarze. Czasami filigranowy zawodnik,   ważący około 50   kilogramów, usłyszy od nich, aby się tak mocno nie   forsował, bo dołączy do grona stałych rezydentów nekropolii.

      6 marca Ed Whitlock   obchodził 80. urodziny. Miesiąc później, w Rotterdamie, z trasą długości   42 km195 m   uporał się w 3:25.43 i został liderem światowej listy 80-latków. 16   października pobiegł jeszcze szybciej. W Toronto uzyskał 3:15.54. Jest   pierwszą osobą, która po ukończeniu 70. roku życia pokonała maraton w czasie   poniżej trzech godzin - 2:59.10 w 2003 roku. W sumie do niego należy 10   rekordów świata w kategoriach wiekowych od 65 do ponad 80 lat na dystansach od   1500 m   do 42   km 195   m.

      Whitlock urodził się w   Londynie. Już w młodości ujawnił się jego biegowy talent. Będąc w liceum   milę  (1609   m) pokonał w 4.31. Karierę lekkoatlety przerwała mu na   studiach kontuzja ścięgna Achillesa, która ciągnie się za nim do dzisiaj. W   wieku 21 lat, zdobywszy dyplom inżyniera górnictwa, przeniósł się za chlebem   do Kanady.

       Zamieszkał w Quebecu. Gdy   miał 41 lat, jego żona dowiedziała się, że miejscowy klub biegacza szuka   trenera. W dobrej wierze wyjawiła, że "mąż kiedyś biegał i o tej dziedzinie   wie wszystko, więc mógłby prowadzić zajęcia".

      "Nie byłem tym zadowolony,   bo po pierwsze, nic nie wiedziałem o bieganiu, a po drugie, nigdy nie chciałem   być trenerem" - zaznaczył Whitlock, wracając pamięcią do tamtych lat.

       Jednak zdecydowano się na   niego. Kiedy przyszedł na zajęcia, nikt nie zwrócił na niego uwagi. "Stałem   oparty o płot. Pomyślałem sobie, że mógłbym trochę potruchtać po bieżni. To   musiał być niezły widok, bo 40-letni staruszkowie w tamtych czasach raczej nie   kwapili się do wysiłku. I tak pojawiałem się na treningach, biegałem sobie i w   ten sposób wróciłem do tej formy ruchu. To się po prostu stało" - wspomniał   Whitlock, który w wieku 48 lat ustanowił rekord życiowy w maratonie wynikiem   2:32.23.

       Od 10 lat mieszka w   Milton, prawie 50   kilometrów od centrum Toronto. "Trenowanie w mieście to   walka o przetrwanie. Kierowcy wydają się celować w ciebie na drodze. Biegałem   też po okolicy, w stronę wodospadu Niagara, ale miałem dość psów. Coraz   bardziej przekonywałem się do najlepszego miejsca na odbywanie treningów jakim   jest cmentarz" - wyjawił w jednym z wywiadów.

      Trzyma się z dala od   lekarzy. Ostatni raz aspirynę zażył w czasie II wojny światowej. Jego wuj   Arthur był najstarszym człowiekiem w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 2000 roku   mając 108 lat. Whitlock ma nadzieję, że w tym wieku będzie mógł jeszcze   pokonać maratoński dystans.

 

 

 

Logo 100 MCP

 

grrs

 

 

berlin

Zobacz film

Zobacz film

Zobacz film

 

 

 

        

 

 

 
Najczęściej czytane artykuły

 

 

 

 


alt
alt
alt
alt  

alt
alt
alt
alt
alt

alt

alt
alt
alt
alt


alt
alt
alt
alt

 

41

stat2014
alt
alt
alt
alt

 

 

Volkswagen

Prague

Marathon 2014

 - zobacz film!

 

 

 

Początek strony